Burgers’ Ocean bestaat in totaal uit maar liefst acht miljoen liter water. Het levend tropisch koraalrif van 750.000 liter vormt een belangrijk onderdeel van ons aquarium. Weinig bezoekers beseffen hoe bijzonder dit levend koraalrif in Arnhem eigenlijk is. Het is in publieksaquaria het grootste levende koraalrif van Europa en het derde in de hele wereld. Koralen zijn namelijk ontzettend gevoelig en zeer kwetsbaar. De temperatuur, de waterstroming, de hoeveelheid licht, de voeding: al deze factoren luisteren zeer nauw. Kleine veranderingen kunnen zelfs fatale gevolgen hebben.
Bioloog Max Janse, curator van de Ocean, vertelt in een online college hoe koraalriffen wereldwijd talloze bedreigingen het hoofd moeten bieden. Klimaatverandering, de verzuring van het water en het probleem van de alsmaar groeiende plastic soep vormen enkele van de meest concrete gevaren voor het tropisch koraalrif. Max legt in zijn verhaal uit wat koralen nu eigenlijk precies zijn en hoe talloze koraalpoliepjes kolonies vormen en uiteindelijk hele riffen bevolken. Het tropisch koraalrif kent een enorme soortenrijkdom en is ook voor de mens heel belangrijk.
Max maakt de bedreigingen met behulp van foto’s, illustraties en grafieken heel begrijpelijk en inzichtelijk in zijn verhaal. Ook gaat hij in op wat mensen kunnen doen om de bedreigingen het hoofd te bieden en de koraalriffen beter te beschermen. Zo kunnen mensen bijvoorbeeld bewuster vis gaan eten, die is goedgekeurd door de Viswijzer en/of het MSC-keurmerk (Marine Stewardship Council) toegekend heeft gekregen. Nieuwsgierig naar het verhaal van Max over koraalriffen, bedreigingen en mogelijke oplossingen?
Wij vieren het 25-jarige jubileum van Burgers’ Ocean door de koraalvissen in het grootste levende ko…
7 april 2025
Maandag 10 maart is een volwassen adelaarsrog verhuisd vanuit Burgers’ Zoo in Arnhem naar Nausicaá i…
10 maart 2025
Kennis en expertise van het kweken met koralen wordt steeds belangrijker om koraalriffen in het wild…
4 maart 2025